Добрий день. Сьогодні ми з вам ознайомимось з класичним правилами гри у баскетбол.Будьте уважні - з цієї теми буде тестування.

Баскетбо́л (англ. basketball від basket — «кошик» і ball — «м'яч») — спортивна командна гра з м'ячем, який закидають руками в кільце із сіткою (кошик), закріпленою на щиті на висоті 3 метри 5 сантиметрів (10 футів) над майданчиком. Баскетбол є олімпійським видом спортуГрають дві команди по 5 осіб на майданчику 28×15 м. На коротких сторонах майданчика укріплені на щитах на висоті 305 см «кошики» — металеві кільця діаметром 45 см з мотузяною сіткою без дна. Переможцем визнається команда, якій вдалось більше число разів закинути м'яч у «кошик» супротивників. Тривалість гри — чотири періоди по 10 хвилин, з двохвилинними перервами між першою та другою і третьою й четвертою чвертями, та великою перервою у 15 хвилин між другим та третім періодом. В Національній баскетбольній Асоціації гра триває 48 хвилин і розбивається на 4 чверті.

Розмітка
  • обмежувальна лінія по всьому периметру майданчика.
  • центральна лінія, що ділить поле навпіл.
  • коло 1,8-метрового радіусу в центральній зоні.
  • «триочкові лінії»: півкола радіусом в 6,75 м (в FIBA) або 7,27 м (в NBA).
  • лінії штрафного кидка: довжиною 3,6 м від лицьової лінії, паралельно їй, таким чином, щоб її дальній край перебував на відстані 5,8 м від внутрішнього краю лицьова й лінії, а середина співпадала б з серединою лицьової лінії.

Стартує матч в центрі майданчика. При цьому суддя підкидає м’яч вгору, між двома гравцями протиборчих команд. Брати м’яч в руки їм не можна, можна тільки торкнутися його. Момент торкання є моментом початку матчу, і стартує відлік ігрового часу. Ігровий час фіксується суддею-Секундометриста.

Після кожного свистка секундомір зупиняється — і з відновленням гри запускається знову. (Звідси в баскетболі терміни «живий м’яч» і «мертвий м’яч».)

Цікаво, що за колишніми правилами гравець міг володіти м’ячем необмежений час, як в «дитячому» варіанті баскетболу. У 1960-і роки був введений 30-секундний (в FIBA) і 24-секундний (в NBA) ліміт часу: при його закінчення команда м’яч втрачає. По свіжих правилам FIBA ​​2000-го року, в цілому на атаку командам теж відводиться не більше 24-х секунд. У складі суддівської бригади навіть є спеціальний «оператор 24-х секунд», що стежить за чітким дотриманням даного правила. Крім того, введено також «Правило восьми секунд» (за цей час команда, що опанувала м’ячем на своїй половині майданчика, зобов’язана перевести його з тилової зони на передову).

За одне влучення м'яча в кільце може бути зарахована різна кількість очок:                   1 очко — кидок зі штрафної лінії;                                                                                         2 очки — кидок з середньої або близької дистанції (ближче триочкової лінії);               3 очки — кидок з-за триочкової лінії на відстані 6 м 75 см (7 м 24 см в Національній баскетбольній асоціації);

Нерідко суддям доводиться розігрувати в ході матчу так звані « спірні м’ячі ». М’яч визнається спірним в наступних випадках:

• коли два суперника міцно схопили м’яч і ніяк не поступаються його один одному.
  • коли м’яч вилетів за межі майданчика від торкання відразу двох гравців протиборчих команд, або суддя не може на 100% точно визначити, який з гравців торкнувся м’яча останнім.
  • коли м’яч завис — застряг між щитом і кільцем. і т.д.

У складі кожної грає команди — п’ять польових гравців, плюс ще 5-7 спортсменів в запасі. Кількість замін баскетбольними правилами не обмежена. Однак проводити їх можна тільки під час зупинки секундоміра.

Згідно з правилами FIBA, на змаганнях баскетболісти виступають під номерами з 4 по 15. Числа 1, 2 і 3 не використовуються, так як судді по ходу матчу часто використовують жести з цими числами.

Заборонені прийоми, які караються попередженнями (фолами) — це удар суперника по руках, штовхання або затримки руками, наступання на ноги, зустріч суперника ногою (як прямий, так і зігнутою в коліні). Якщо протягом матчу гравець отримує п’ять зауважень (в FIBA) або шість (в NBA), то він видаляється з поля до кінця зустрічі.

Порушення

• Аут — м'яч вийшов за межі ігрового майданчика.
  • Пробіжка — гравець, який контролює «живий» м'яч, здійснює переміщення ніг понад обмеження, встановлене правилами.
  • Порушення ведення м'яча, що включає в себе проніс м'яча, подвійне ведення.
  • Три секунди — гравець нападу перебуває в зоні штрафного кидка більше ніж три секунди у той час, коли його команда володіє м'ячем у зоні нападу.
  • П'ять секунд — гравець при виконанні вкидання не розлучається з м'ячем впродовж п'яти секунд.
  • Вісім секунд — команда, що володіє м'ячем із зони захисту не вивела його в зону нападу за вісім секунд.
  • 24 секунди — команда володіла м'ячем понад 24 секунди. Тоді м'яч віддається команді суперника.
  • Опікуваний гравець — гравець тримає м'яч більше п'яти секунд, у той час як суперник його щільно опікає.
  • Порушення повернення м'яча в зону захисту — команда, що володіє м'ячем у зоні нападу, перевела його в зону захисту.